Dziennikarz „Parkietu” i „Rzeczpospolitej” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej

Bartłomiej Sawicki, dziennikarz „Parkietu” i „Rzeczpospolitej” został dwukrotnym laureatem 9. edycji konkursu dla mediów „Platynowe Megawaty”, organizowanego przez Towarową Giełdę Energii. Otrzymał tytuł Dziennikarza Roku 2022, a także wyróżnienie za najlepszy materiał na temat rynku gazu w 2022 roku.

Kapituła 9. edycji konkursu „Platynowe Megawaty”, podczas gali, która odbyła się 24 maja, nagrodziła autorów najlepszych tekstów z branży energetycznej w 2022 roku. W tegorocznej edycji tytuł Dziennikarz Roku 2022 przyznano Bartłomiejowi Sawickiemu, który równocześnie otrzymał wyróżnienie w kategorii „Najlepszy materiał na temat rynku gazu w 2022 roku” za artykuł zatytułowany „Baltic Pipe ukończony. Gaz popłynie z Norwegii”, opublikowany w ubiegłym roku na łamach „Rzeczpospolitej”.

– Nagroda Towarowej Giełdy Energii to wyróżnienie, które niezwykle cieszy, bo jest przyznawane przez branżę i ludzi, którzy na co dzień odpowiadają za polską energetykę na różnych jej szczeblach. Miniony rok, dla nas dziennikarzy był z jednej strony owocny, bo tematów nie brakowało w efekcie kryzysu energetycznego. Z drugiej jednak strony, praca ta, wymaga tłumaczenia trudnych technicznie spraw – dotychczas mało komu znanych – na prosty, zrozumiały język. Mam nadzieje, że za sprawą redakcji udaje się nam to coraz lepiej – komentuje Bartłomiej Sawicki.

– To duża rzecz i cenna nagroda dla Bartka, ale również dla obydwu naszych tytułów mediowych: „Parkietu” i „Rzeczpospolitej”, specjalizujących się w tematyce finansowo-gospodarczej. To ważna informacja, zwłaszcza dzisiaj, kiedy branża energetyczna wyrasta na jedną z podstawowych, wręcz strategicznych gałęzi polskiego przemysłu – mówi Andrzej Stec, redaktor naczelny „Parkietu” i z-ca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”. Obecność w naszych szeregach najlepszego dziennikarza branży energetycznej i autora najlepszej publikacji w tej dziedzinie to gwarancja, że nasi czytelnicy otrzymują od nas i będą otrzymywać niemal codziennie najważniejsze newsy i pogłębione analizy z tego obszaru – dodaje.

Platynowe Megawaty - statuetkaFot. Towarowa Giełda Energii S.A.

To drugie wyróżnienie dla Bartłomieja Sawickiego w ramach tego konkursu. W poprzedniej edycji dziennikarz został nagrodzony w kategorii „Najlepsza publikacja na temat rynku odnawialnych źródeł energii w 2021 roku” za artykuł „Rozbicie dzielnicowe w offshore” („Rzeczpospolita”).

Bartłomiej Sawicki od jesieni 2021 r. związany jest z dziennikiem „Rzeczpospolita” i Gazetą Giełdy i Inwestorów „Parkiet”. Wcześniej przez lata pracował w branżowym portalu energetycznym BiznesAlert.pl. Tematy zainteresowań w jego pracy zawodowej dotyczą transformacji energetycznej, polityki klimatycznej oraz OZE. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku stosunki międzynarodowe. Ukończył studia w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie na kierunku dziennikarstwo oraz studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku zarządzanie w sektorze naftowym i gazowniczym.

Konkurs „Platynowe Megawaty” to inicjatywa TGE, trwająca od 2014 roku, mająca na celu promowanie obiektywnego i merytorycznego dziennikarstwa zgodnego z zasadami etyki. W konkursie biorą udział dziennikarze z całej Polski, zajmujący się tematyką energetyki, gazownictwa i odnawialnych źródeł energii. Dotychczas odbyło się osiem edycji konkursu, do których zgłoszono łącznie 422 materiały. Nagrodzono 28 dziennikarzy, przyznając im 41 wyróżnień i tytułów Dziennikarza Roku. Rosnące zainteresowanie mediów i przedstawicieli branży energetycznej świadczy o rosnącej popularności każdej kolejnej odsłony plebiscytu.

Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet” to najstarszy dziennik ekonomiczny w Polsce, który już od blisko 30 lat wspiera decyzje inwestorów oraz specjalistów związanych z rynkiem kapitałowym. Strona parkiet.com, która w ubiegłym roku przeszła gruntowną przebudowę, stanowi kontynuację i rozwinięcie tematyki z wydania papierowego. Witryna kierowana jest do szerokiego grona osób zainteresowanych inwestycjami, gospodarką, rynkiem finansowym, a także funkcjonowaniem i ofertą spółek oraz rynków.

Dziennikarze „Parkietu” opisują zjawiska, analizują je, prognozują, ale i edukują czytelników. Dzięki tym działaniom „Parkiet” to nie tylko kompleksowy dziennik i platforma wymiany opinii ludzi rynku, ale także najczęściej wybierane źródło informacji wśród inwestorów (badanie OBI 2022).

Wydawcą dziennika Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet” oraz jego serwisu parkiet.com jest Gremi Media SA.