Biuro prasowe
Mateusz „Exen” Wodziński, pomysłodawca akcji „Terenówki na front”, został w 2024 r. laureatem nagrody przyznawanej przez „Rzeczpospolitą”. Nagrodę im. Jerzego Giedroycia wręczono za zbiórkę funduszy, a następnie zakup, remont i dostarczenie blisko 300 aut transportowych dla Ukrainy.
Laureat, Mateusz „Exen” Wodziński od wybuchu wojny w Ukrainie organizuje akcję „Terenówki na front”. Zbiera pieniądze, kupuje, remontuje i dostarcza na ukraiński front samochody terenowe dla walczących żołnierzy. Kupił ich już blisko 300. Mateusz Wodziński pokazuje, jak wiele może zrobić jednostka, jeżeli ma pomysł i prowadzi konsekwentne działania.
To już XXIV edycja nagrody. Wśród wyróżnionych Nagrodą „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia są działacze społeczni, pisarze, historycy, politycy z całego regionu. W tym roku Kapituła Nagrody wyróżniła człowieka, który po pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę najpierw chciał wyrazić swoją wdzięczność walczącym sąsiadom, a potem – do dziś – swój cały czas poświęca pomocy żołnierzom walczącym na froncie
Kapituła Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia uzasadniła przyznanie tegorocznej nagrody następująco: „Za konsekwentne i odważne wspieranie żołnierzy ukraińskich walczących z najazdem rosyjskim poprzez zakup i dostawę niemal 300 aut terenowych za środki pozyskane ze zbiórki publicznej. Za nieustanne mobilizowanie społeczeństwa polskiego do pomocy Ukraińcom oraz cierpliwe tłumaczenie, jak ważne jest utrzymanie wsparcia dla ich walki. I wreszcie za codzienne demonstrowanie, jak dużo może zrobić działająca z determinacją jednostka”.
- W obecnej sytuacji geopolitycznej ta nagroda z każdym rokiem nabiera nowego znaczenia. Dziś, ponad dwa lata po agresji Rosji na Ukrainę i miesiąc po wyborze Donalda Trumpa na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych, gdy świat zastanawia się, co teraz zrobi Ameryka, czy dalej będzie wspierać Ukrainę, wiemy, że przywiązanie Polski do suwerenności Ukrainy, czego uczył Giedroyć, jest warunkiem suwerenności Polski - powiedział Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. - I to jest właśnie sednem tej nagrody, w której wyróżniamy osoby, które czasem piórem, badaniami, słowem, a czasem czynem wcielają w życie wciąż aktualny program Księcia z Maisons-Laffitte - dodał.
Nagroda została ustanowiona przez redakcję „Rzeczpospolitej” w roku 2001, w pierwszą rocznicę śmierci twórcy „Kultury” i Instytutu Literackiego w Paryżu. Wyróżnienie mogą otrzymać osoby lub instytucje kierujące się zasadami wyznawanymi przez Jerzego Giedroycia, które cechuje troska o sprawy publiczne, umacnianie pozycji Polski w Europie oraz pogłębianie dialogu między narodami Europy Środkowo-Wschodniej.
„Rzeczpospolita” jest liderem opiniotwórczości w Polsce, od lat plasując się w czołówce najczęściej cytowanych mediów w kraju. Według raportu Instytutu Monitorowania Mediów, z wynikiem 33 688 cytowań, „Rzeczpospolita” zajęła pierwsze miejsce w rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce w 2023 roku. Została także uznana za najbardziej opiniotwórczy tytuł prasowy dekady.
- Gremi Media SA
- Rzeczpospolita
- rp.pl
- Parkiet
- parkiet.com
e-mail: [email protected]