Biuro prasowe

Orły Stulecia „Rzeczpospolitej” rozdane

W piątkowy wieczór podczas uroczystej gali Orłów Stulecia „Rzeczpospolitej” w Operze Krakowskiej zostały wręczone nagrody wybitnym Polakom oraz instytucjom. To docenienie zasług i pracy wspaniałych przedstawicieli kultury, literatury, sportu oraz filantropii, a zatem dziedzin, którymi jako „Rzeczpospolita” zajmujemy się na co dzień od 100 lat – powiedział Bogusław Chrabota, red. naczelny dziennika „Rzeczpospolita”.

Prezentacja laureatów oraz wręczenie nagród miały miejsce na żywo w gmachu Opery Krakowskiej 25 czerwca 2021 roku. Statuetki przyznano wybitnym Polakom i instytucjom w kategoriach: literatura, muzyka, film i teatr, filantropia, nauka oraz sport. Skład kapituły tworzyli: redaktor naczelny Bogusław Chrabota oraz jego zastępcy: Tomasz Pietryga, Andrzej Stec, Michał Szułdrzyński i Cezary Szymanek, a także szef sekretariatu redakcji Tomasz Sobiecki.

Nagrodę w kategorii literatura otrzymał Andrzej Stasiuk – za wybitne pisarstwo powstające wbrew modnym trendom, sztukę nieznoszącą kompromisów i między innymi dlatego tak cenioną przez czytelników – powiedział red. naczelny dziennika „Rzeczpospolita”. W kategorii muzyka: Zbigniew Preisner – za umiejętność łączenia dwóch pozornie odległych światów muzyki klasycznej i popularnej.W kategorii film i teatr potrafiący jako jedyny dojrzeć w niewielkim złotym akcesorium zarazem skromność i godność. Wzór dla hierarchów, prokuratorów i piłkarskich sędziów. Aktor kompletny. I doskonały – Janusz Gajos. W tej samej kategorii nagrodę otrzymała Agata Kulesza – potrafi być na ekranie piękna, ale nie boi się brzydoty. Najważniejsza jest dla niej prawda. Wybitna aktorka poruszająca ludzkie serca i gwiazda. Statuetka dla instytucji kultury trafiła do Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej za wybitny wkład w historię polskiego teatru znaczoną takimi nazwiskami, jak Hübner, Swinarski i Wajda – argumentował prowadzący. Nagrodzonym mecenasem kultury zostało PGNiG za wielowymiarowy mecenat nad polskim życiem kulturalnym, konsekwencję i przyjaźń dla artystów.

Statuetki Orły Stulecia

Nagrodą za działalność charytatywną wyróżniona została Anna Dymna – udowodniła, że dobre serce i wielka sztuka potrafią leczyć największe społeczne wykluczenia. Dziś jest symbolem pracy dla innych ludzi. Ikoną  działalności charytatywnej. Instytucją nagrodzoną w tej kategorii został Caritas Polska, największa fundacja dobroczynna w Polsce, która dzięki rozbudowanej sieci specjalistycznych placówek odpowiada na potrzeby z wielu dziedzin – wymienił red. naczelny.

Orzeł Stulecia „Rzeczpospolitej” w kategorii nauka trafił do prof. Henryka Skarżyńskiego – będącego  jednym z najważniejszych polskich lekarzy i naukowców. Nie tylko dzielnie niosącego kaganek wiedzy i oświaty, posuwającego do przodu dziedzinę, którą się zajmuje od wielu dekad, ale będącego na dodatek sprawnym menedżerem umiejącym perfekcyjnie zorganizować swój warsztat pracy – dodał prowadzący. Instytucją wyróżnioną w kategorii nauka, która realizuje swoje cele poprzez sieć instytutów i jednostek naukowych, prowadzących badania na możliwie najwyższym poziomie naukowym, została Polska Akademia Nauk.

W kategorii sport Orłem Stulecia „Rzeczpospolitej” nagrodzonych zostało dwoje wybitnych sportowców, którzy dzięki swojej ciężkiej pracy i sukcesom są rozpoznawalni na całym świecie. Statuetkę Orła Stulecia otrzymała Agnieszka Radwańska, która przez dekadę była w ścisłej czołówce światowego tenisa. Grała nie tylko skutecznie, ale też pięknie, dlatego była witana z radością na wszystkich kortach świata. Jej zagrania do dziś są wzorem dla tych, którzy chcą nie tylko wygrywać, lecz także zachwycać – podsumował prowadzący. Drugim nagrodzonym został Adam Małysz, który będąc przez kilka lat najlepszym skoczkiem świata, pchnął polskie skoki na zupełnie nowe tory – skomentował red. Bogusław Chrabota. Orłem Stulecia dla instytucji za ważne osiągnięcia sportowe, 115 lat wzruszeń kibiców i wychowanie setek wybitnych sportowców nagrodzona została Wisła Kraków – najstarszy istniejący polski klub sportowy i jedna z najbardziej zasłużonych instytucji w historii polskiego sportu. Ostatni z Orłów Stulecia przyznany został Grupie LOTOS, instytucji, która została wyróżniona w kategorii mecenas sportu – za stworzenie możliwości, dzięki którym polski sport może odnosić sukcesy.

W decyzji o doborze kategorii pomógł nam szeroki zakres tematyczny, na jakim skupia się nasz dziennik. Mimo, że jesteśmy tytułem gospodarczym o profilu ekonomicznym i politycznym, jesteśmy na bieżąco z kulturą, nauką, sportem czy tematyką społeczną i to był główny klucz kryteriów doboru nagrodzonych  – powiedział Bogusław Chrabota.

Galę wręczenia nagród poprowadzili Agnieszka Cegielska oraz Bogusław Chrabota. Uroczystość uświetnił koncert z cyklu „Arie Oper Świata”. Podczas widowiska nie zabrakło m.in. utworów autorstwa założyciela „Rzeczpospolitej” Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu znakomitych śpiewaków Opery Krakowskiej i gościa koncertu – wybitnego barytona Artura Rucińskiego.

Stulecie zobowiązuje i wymaga ambitnego ciągu dalszego. Dla codziennych czytelników tych kilkadziesiąt stron zdobionych godłem orła to często tylko gazeta. Dla nas to zobowiązanie i realizacja wizji tworzenia wysokiej jakości treści. Z wyprzedzeniem kierujemy informacje do liderów opinii, osób podejmujących decyzje biznesowe i tych, którzy chcą być na bieżąco. Po 100 latach „Rzeczpospolita” jest dzisiaj wielkim organizmem multimedialnym. Chcemy nieustannie tworzyć najbardziej opiniotwórcze media w Polsce, być sprawdzonym źródłem wiedzy i informacji, na które powołują się inni – powiedział prezes wydawcy „Rzeczpospolitej”, Gremi Media SA, Tomasz Jażdżyński. 

Pierwszy numer „Rzeczpospolitej” ukazał się 15 czerwca 1920 roku.  Jej właścicielem był wielki patriota, pianista i kompozytor Ignacy Jan Paderewski. Przez lata na łamach pierwszej polskiej i ówcześnie najbardziej nowoczesnej gazety swoje teksty publikowali wybitni intelektualiści, m.in. Żeromski, Reymont, Miłosz, Różewicz czy Herbert. Dokładnie 100 lat później został wydany jubileuszowy numer dziennika, w którym wspomniano najważniejsze wydarzenia z historii „Rzeczpospolitej” oraz teksty dziennikarzy i pisarzy z historycznych wydań. Trwającym okrągły rok obchodom stulecia towarzyszyła kampania wizerunkowa realizowana pod hasłem „Wszystkie strony w dyskusji”.