Prof. Jan Zielonka nowym felietonistą „Rzeczpospolitej”

Prof. Jan Zielonka, politolog, wykładowca Uniwersytetu w Oksfordzie oraz jeden z najbardziej znanych i szanowanych za granicą polskich intelektualistów dołączył do grona felietonistów „Rzeczpospolitej”. Jego teksty będą ukazywały się we środy na trzeciej stronie dziennika.

Profesor rozpoczął współpracę z „Rzeczpospolitą” na początku marca. W tym miesiącu jego felietony będą ukazywać się raz w tygodniu, a docelowo raz na dwa tygodnie.

Prof. Zielonka na co dzień wykłada na Uniwersytecie w Oksfordzie, jest profesorem Studiów Europejskich na St. Anthony’s College. Zajmuje się badaniami porównawczymi systemów politycznych, przez lata prowadził studia nad Związkiem Radzieckim i Europą Wschodnią. Interesuje się przede wszystkim problemami integracji europejskiej, jest częstym komentatorem w polskich i zagranicznych mediach. W „Rzeczpospolitej” będzie pisał  o Unii Europejskiej, jak i polskiej polityce oraz miejscu Polski w Europie.

- Cieszymy się, że pozyskaliśmy tak znakomitego autora, cieszącego się poważaniem zarówno w Polsce, jak i Wielkiej Brytanii. Dogłębnie analizuje i bada zagadnienia, związane z Unią Europejską i niejako z zewnątrz obserwuje sytuację polityczno-społeczną w Polsce. W „Rzeczpospolitej” staramy się prezentować różne punkty widzenia, dotyczące polityki, gospodarki, kwestii społecznych, edukacji, czy kultury. Nazwisko prof. Zielonki z pewnością przyciągnie do „Rzeczpospolitej” nowych Czytelników, bo to gwarancja prezentacji nowego spojrzenia na wiele spraw, mówi Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”.

- To duży zaszczyt, świetna gazeta, wszystkim polecam, powiedział prof. Zielonka.

Felietonistami „Rzeczpospolitej” są obecnie Jerzy Surdykowski, prof. Marek A. Cichocki, Mariusz Cieślik,  dr hab. Paweł Kowal i Jan Maciejewski.