Biuro prasowe
Już po raz 29. Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet”, najstarszy dziennik gospodarczy w Polsce, przyznała Byki i Niedźwiedzie – nagrody dla najlepszych spółek giełdowych i ich menedżerów, instytucji finansowych, analityków czy ekonomistów. Wręczyła również statuetki Złote Portfele zarządzającym funduszami inwestycyjnymi, którzy w ubiegłym roku osiągnęli najlepsze wyniki inwestycyjne w swoich kategoriach.
Statuetki Byków i Niedźwiedzi oraz Złotych Portfeli wręczono podczas gali, która w czwartkowy wieczór odbyła się w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
– Niezmiernie cieszę się, że po trzech latach przerwy, wywołanej pandemią i wojną w Ukrainie, znów w sposób tradycyjny – a nie online – wręczyliśmy nasze statuetki w siedzibie warszawskiej giełdy. Można powiedzieć, że w ubiegłym roku rynek znów powiedział „sprawdzam”, wymagając od osobowości rynku kapitałowego nie tylko wyczucia, ale wiedzy i umiejętności menedżerskich. Dziennikarze i redaktorzy „Parkietu” nie mieli jednak problemu, aby wyłonić tych najlepszych z najlepszych - powiedział Andrzej Stec, redaktor naczelny „Parkietu” i zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”.
Kapituła nagrody złożona jest z dziennikarzy i redaktorów Gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet”. W przypadku Byków i Niedźwiedzi decydują osiągnięcia minionego roku, nie tylko wzrost kursu, lecz również wyniki finansowe, okazałe przejęcia, transakcje, dywidendy. W niektórych kategoriach o sukcesie decyduje stopa zwrotu, wartość aktywów czy pozycja w comiesięcznych rankingach „Parkietu”.
W tegorocznej edycji nagrody Byki i Niedźwiedzie laureatami w poszczególnych kategoriach zostali:
TFI roku: Pekao TFI SA
Towarzystwo, które w specjalnym algorytmie „Parkietu” zdobyło najwięcej punktów. Jego fundusze występowały najczęściej na czołowych miejscach pod względem stóp zwrotu w poszczególnych kategoriach: akcji polskich oraz zagranicznych, mieszanych, dłużnych polskich i zagranicznych oraz funduszy rynku surowców.
Dom maklerski roku: Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego SA
BM PKO BP dba niezmiennie o inwestorów zagranicznych, instytucjonalnych oraz indywidualnych. Jako jedyny krajowy podmiot toczy w miarę równą rywalizację z zagranicznymi podmiotami. Pod względem przychodów zaliczył rekordowy rok.
Ekonomista roku: Łukasz Tarnawa, główny ekonomista Banku Ochrony Środowiska SA
Najlepszego ekonomistę roku wyłaniamy na podstawie konkursu naszych krótkoterminowych prognoz ekonomicznych i finansowych. Zwyciężył w nim, czyli najcelniej tętno gospodarki wyczuwał, Łukasz Tarnawa.
Analityk roku: Tomasz Duda, Biuro Maklerskie Pekao SA
Analitycy giełdowi, tak jak i inwestorzy, w 2022 r. musieli stawić czoła trudnemu rynkowi. Liczyła się elastyczność i umiejętność szybkiej analizy zmieniającego się otoczenia. W warunkach tych dobrze poradził sobie Tomasz Duda, analityk BM Pekao. Jego praca w 2022 r., a także warsztat analityczny docenili inwestorzy instytucjonalni, którzy w corocznym rankingu organizowanym przez „Parkiet” uznali go za najlepszego analityka bez podziału na kategorie.
Spółka roku z rynku NewConnect: Scope Fluidics SA
Kapituła doceniła zrealizowaną przez spółkę spektakularną transakcję, co podbiło notowania jej akcji. Sprzedała zagranicznemu koncernowi firmę zależną Curiosity Diagnostics za 170 mln USD. Była to jedna z największych transakcji w historii polskiej biotechnologii. Dzięki niej akcjonariusze dostaną sutą dywidendę, aż 233,3 mln zł, czyli 85,57 zł na akcję.
Spółka roku z indeksu sWIG80: Sunex SA
Kapituła doceniła wykorzystanie przez spółkę przy odpowiednim planowaniu, boomu na pompy ciepła i panele fotowoltaiczne, co zaowocowało znaczącą poprawą wyników finansowych i wzrostem wartości rynkowej firmy. Kurs akcji spółki w 2022 r. skoczył aż o 540 proc. i był to najwyższy wzrost na GPW.
Spółka roku z indeksu mWIG40: XTB SA
Kapituła doceniła wykorzystanie zmienności na rynkach i wypracowanie w 2022 r. rekordowych wyników finansowych. Wartość rynkowa spółki w ubiegłym roku podwoiła się, a akcjonariusze otrzymali też dywidendę. Firma buduje mocne fundamenty wzrostu, w 2022r. XTB przybyło prawie 200 tys. nowych klientów.
Spółka roku z indeksu WIG20: PZU SA
Kapituła doceniła konsekwentnie realizowane cele zapisane w strategii na lata 2021–2024, przy utrzymaniu wysokiej rentowności. Rozwój i umacnianie pozycji na rynku, atrakcyjną dywidendę i wzrost kursu akcji na spadkowym rynku. A także korzyści z współpracy z Igą Świątek, której PZU jest głównym sponsorem.
Prezes roku: Jędrzej Wittchen, prezes zarządu Wittchen SA
Kapituła doceniła dynamiczny rozwój firmy i wzrost jej wartości rynkowej. W urzeczywistnieniu tych celów pomogło e-commerce. Wittchen nie bał się kooperacji z międzynarodowymi gigantami: Amazonem i Zalando. W 2022 r. spółka zanotowała rekordowe wyniki finansowe, a wzrost kursu akcji przekroczył 100 proc. Do tego akcjonariusze otrzymali wysoką dywidendę.
Osobowość rynku kapitałowego: Waldemar Markiewicz, prezes zarządu Izby Domów Maklerskich
Kapituła doceniła długoletnią pracę włożoną w rozwój rynku kapitałowego i branżę maklerską. Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego, silna branża maklerska, likwidacja tzw. podatku Belki, niższe opłaty transakcyjne dla pośredników i inwestorów, budowa krajowego kapitału, konferencje o przyszłości rynku w Bukowinie Tatrzańska. To hasła i tematy z którymi związany jest Waldemar Markiewicz.
Oprócz Byków i Niedźwiedzi, redakcja „Parkietu" po raz 18. uhonorowała zarządzających funduszami i aktywami, którzy osiągnęli najlepsze wyniki inwestycyjne dla swoich klientów, przyznając im prestiżową nagrodę Złote Portfele. Zgodnie z metodologią decydują tylko i wyłącznie stopy zwrotu z jednostek uczestnictwa w zarządzanych funduszach inwestycyjnych.
Więcej informacji o nagrodzonych znajduje się w serwisie parkiet.com oraz na stronie bykiiniedzwiedzie.parkiet.com.
Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet” to najstarszy dziennik ekonomiczny w Polsce, który już od blisko 30 lat wspiera decyzje inwestorów oraz specjalistów związanych z rynkiem kapitałowym. Strona parkiet.com, która w ubiegłym roku przeszła gruntowną przebudowę stanowi kontynuację i rozwinięcie tematyki z wydania papierowego. Witryna kierowana jest do szerokiego grona osób zainteresowanych inwestycjami, gospodarką, rynkiem finansowym, a także funkcjonowaniem i ofertą spółek oraz rynków.
Dziennikarze „Parkietu” opisują zjawiska, analizują je, prognozują, ale i edukują czytelników. Dzięki tym działaniom „Parkiet” to nie tylko kompleksowy dziennik i platforma wymiany opinii ludzi rynku, ale także najczęściej wybierane źródło informacji wśród inwestorów (badanie OBI 2022).
Wydawcą dziennika Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet” oraz jego serwisu parkiet.com jest Gremi Media SA.
- Gremi Media SA
- Rzeczpospolita
- rp.pl
- Parkiet
- parkiet.com
e-mail: [email protected]