Biuro prasowe

„Rzeczpospolita” wyłoniła laureatów XVIII edycji Rankingu Samorządów

Kapituła odbywającego się po raz XVIII Rankingu Samorządów wyłoniła samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój. Wśród laureatów: Starachowice, Poznań, Wielka Wieś. Nagrodą „Fundament Rzeczpospolitej” im. Michała Kuleszy wyróżniony został Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

25 listopada obyła się XVIII edycja Rankingu Samorządów, jednego z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce rankingów. Od 18 lat redakcja „Rzeczpospolitej” nagradza najlepsze polskie samorządy w trzech kategoriach: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Na podium tegorocznej edycji w kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie znalazły się kolejno: Starachowice, Halinów oraz Mszczonów. Najlepszymi miastami na prawach powiatu są: Poznań, Kraków, Gliwice. W kategorii gminy wiejskie pierwszym miejscem wyróżniono Wielką Wieś, drugie i trzecie miejsce zajęły kolejno Zielonki i Zabierzów. 

Oprócz laureatów rankingu podczas wydarzenia wyłoniono laureata nagrody „Fundament  Rzeczpospolitej”, przyznawanej od 2013 roku osobom, które przyczyniają się do wzmacniania samorządu terytorialnego. W tym roku otrzymał ją Krzysztof Żuk, prezydent miasta Lublin.

– Ten ranking jest wyjątkowy, bowiem przedstawia stan polskich samorządów w sytuacji ekstremalnej. To oczywiście skutki pandemii, z którą właśnie  – mam nadzieję – się żegnamy. Niestety, tuż po niej musieliśmy się zmierzyć z kolejnym kryzysem – wojną i wywołanym przez nią kryzysem humanitarnym. O czym nie wszyscy wiedzą, większość obowiązków związanych z pomocą dla uchodźców spadła na barki samorządowców. Ranking to wstęp do rozmowy, czy nam się udało – mówi Bogusław Chrabota, redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”.

W kapitule tegorocznej edycji, która oceniła aż 2476 gmin, zasiedli: przewodniczący kapituły, były premier RP, europoseł, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego – Jerzy Buzek, Andrzej Porawski dyrektor Biura Związku Miast Polskich, Jerzy Stępień, sędzia, prawnik, przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego Senatu, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, Leszek Świętalski, dyrektor Biura Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Cezary Trutkowski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Adam Kowalewski, członek Rady Fundatorów Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, architekt, urbanista, dr nauk ekonomicznych, a także przedstawiciele „Rzeczpospolitej”: redaktor naczelny Bogusław Chrabota, Hanna Wawrowska autorka i szefowa projektu „Rzeczpospolita Życie Regionów”, oraz redaktor Anna Cieślak-Wróblewska.

Ideą Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” jest nagrodzenie i pokazanie tych samorządów, które najlepiej dbają o szeroko rozumiany, zrównoważony, trwały rozwój swoich małych ojczyzn i lokalnej wspólnoty, nie naruszając zasobów naturalnych regionu. Ranking z wyjątkiem Warszawy obejmuje wszystkie gminy, miasta i miasta na prawach powiatu w Polsce. Samorządy nagradzane są po szczegółowej analizie około 50 informacji, których źródłem danych podlegających ocenie są informacje udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Finansów oraz informacje podane przez władze lokalne w specjalnej ankiecie. Metodologia obejmuje sprawdzenie efektywności działań samorządów na rzecz lokalnych społeczności w czterech kategoriach: trwałość ekonomiczno-finansowa, trwałość społeczna, trwałość środowiskowa, a także jakość zarządzania urzędem, procesem uchwałodawczym oraz poziom współpracy między samorządami.

Pomysłodawcą i organizatorem Rankingu Samorządów oraz nagrody im. Michała Kuleszy jest redakcja dziennika „Rzeczpospolita”.

Laureaci XVIII Rankingu Samorządów

Więcej informacji o rankingu, metodologia oraz pełna lista laureatów nagród znajdują się na stronie: www.rankingsamorzadow.rp.pl