Biuro prasowe

Znamy zwycięzców XV Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”

Sopot, Morawica i Wielka Wieś - oto laureaci XV Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” w kategorii miasto na prawach powiatu, gmina miejska i miejsko-wiejska i  gmina wiejska. To najważniejsze wydarzenie samorządowe w Polsce, składające się z Rankingu i Nagrody „Fundament Rzeczpospolitej” im. Michała Kuleszy.

Pomysłodawcą i organizatorem „Rankingu Samorządów” oraz Nagrody im. Michała Kuleszy jest dziennik „Rzeczpospolita”.

Ranking „Rzeczpospolitej” nagradza najlepsze polskie samorządy w trzech kategoriach: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Pierwsze miejsce w kategorii miasto na prawach powiatu otrzymał w tym roku Sopot, gmina Morawice (woj. świętokrzyskie) okazała się najlepsza w kategorii gminy miejsko-wiejskie, a najlepszą gminą wiejską została Wielka Wieś (woj. małopolskie). W czołówce, na drugich i trzecich miejscach w swoich kategoriach znalazły się kolejno Rybnik i Zielona Góra (miasto na prawach powiatu), Podkowa Leśna i Puławy (gmina miejsko-wiejska) oraz Strawczyn i Wisznice (gmina wiejska).

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” uznawany jest za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Od 15 lat redakcja „Rzeczpospolitej” ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, pozwala wyłonić i pokazać te samorządy, które najlepiej dbają o zrównoważony rozwój. Zasady rankingu ustala niezależna Kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. Zgodnie z przyjętą przez Kapitułę metodologią ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, środowiskowej i społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania. Samorządy nagradzane są po szczegółowej analizie około 50  informacji - większości pochodzących z publicznych źródeł, takich jak m.in. poziomu wydatków na ochronę środowiska, transport, kulturę, czy danych zbieranych przez Główny Urząd Statystyczny. 

Nagroda „Fundament  Rzeczpospolitej” im. Michała Kuleszy wręczana jest osobom, które przyczyniają się do wzmacniania samorządu terytorialnego. W tym roku otrzymał ją Piotr Uszok, długoletni (1998-2014) prezydent Katowic oraz były prezes Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich.

W kapitule przyznającej nagrody zasiedli: były premier RP, europoseł i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek (przewodniczący Kapituły Rankingu), Jerzy Stępień, sędzia, prawnik, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i jeden z twórców reformy samorządowej w Polsce, Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich, Paweł Tomczak, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP, Cezary Trutkowski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, Hanna Wawrowska, autorka i szef projektu „Rzeczpospolita Życie Regionów” oraz Anna Cieślak-Wróblewska, redaktor „Rzeczpospolitej”.

Wydarzeniu towarzyszyła debata dziennika „Rzeczpospolita” i Związku Miast Polskich pt.: „Finansowanie rozwoju samorządów”. W debacie wzięli udział m.in. prezydent Sopotu Jacek Karnowski, burmistrz Morawicy Marian Buras , wójt gminy Wisznice Piotr Dragan, prof. Przemysław Śleszyński oraz Andrzej Porawski.

- Samorządy przesądzają o trwałym, zrównoważonym rozwoju lokalnej wspólnoty. Dlatego właśnie w naszym rankingu premiujemy te samorządy, które konsekwentnie realizują przemyślaną strategię rozwoju, a nie te, które mają najwięcej pieniędzy na rozwój. Na umiejętnym planowaniu i realizacji zadań w miastach, powiatach i gminach korzystają mieszkańcy, czyli członkowie wspólnoty i ich zadowolenie jest najważniejszym miernikiem działań samorządowców. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy patronować temu przedsięwzięciu już piętnasty rok, mówi Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”.

Organizatorem  wydarzenia była: „Rzeczpospolita” i „Rzeczpospolita Życie Regionów”. Partnerem było Muzeum Żydów Polskich POLIN, Województwo Podkarpackie, Województwo Lubuskie i spółka Gas System (partnerzy wspierający), Webankieta (partner technologiczny), Związek Miast Polskich, Związek Metropolii Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Związek Województw Rzeczpospolitej Polskiej, Związek Powiatów Polskich, Związek Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej, Business Center Club, Krajowa Izba Gospodarcza i Pracodawcy RP (partnerzy honorowi). Patronat medialny nad  wydarzeniem objęły: RP.PL, „Parkiet”, Nieruchomości RP, Kancelarie RP i  e-Kiosk SA.     

„Rzeczpospolita Życie Regionów” ukazuje się w każdy poniedziałek w głównym grzbiecie „Rzeczpospolitej”. To pigułka wiedzy na temat samorządów - opisuje działania poszczególnych samorządów i przybliża ludzi, zarządzających gminami, powiatami i województwami oraz czołowych przedsiębiorców, ludzi kultury i społeczników w danych regionach.

Więcej informacji o rankingu i pełną lista laureatów nagród można znaleźć na stronach: https://regiony.rp.pl  oraz  https://rankingsamorzadow.pl.